החלפת מנעול או החלפת צילינדר– מה עדיף?

בליבו של כל מנעול מותקן מנגנון נעילה. המנגנון הנפוץ ביותר נקרא מנגנון נעילה גלילי או בלשון העם צילינדר. כדי להבין טוב יותר את משמעות ההבדל בין צילינדר ובין מנעול אפשר להשתמש באנלוגיה הבאה: המנעול משול למחשב והצילינדר הוא תוכנת ההפעלה וכמו שאין טעם "לשתול" תוכנת הפעלה חדישה במחשב מיושן ולהיפך, כך אין טעם להתקין צילינדר חדיש במנעול מצ'וקמק ולהיפך.

קיימות רמות עמידות שונות של מנעולי הצילינדר כנגד פריצה. מנעולי צילינדר איכותיים נבדקים בד"כ ע"י מעבדות מורשות כגון מכון התקנים והם עוברים מבחני עמידות כנגד שיטות פריצה שונות, אלימות או מתוחכמות. בין השאר נבדקת עמידות מנעול הצילינדר כנגד קידוח, שבירה, שליפה/תלישה, פיתול, ניסור, דיגדוג, הטבעה, הולם ועוד. הקריטריונים של העמידות נקבעים ע"י פרק הזמן שהמנעול עומד כנגד כל אחת מסוגי הפריצות. הגדרות הזמן, סוג הכלים בהם משתמשים וכמובן סוג הבדיקות נקבעים ע"י התקנים הרלוונטיים בכל מדינה.

מנעול רב בריח י נחשב אומנם לטוב בעולם, אך מאז שיצא לשוק בשנת 1973 למדו אותו הפורצים על בוריו וכיום הם אינם חוששים עוד מפניו. גם דלת פלדה עם מנעול רב בריח י כבר לא מרתיעה את הפורצים, ונגמרו הימים בהם רק דלתות העץ היו חשופות לניסיונות פריצה.

כדאי לכם לשקול הוספת מנעול "מרתוק" לדלת הפלדה שלכם, זהו מנעול פטנטי חדש שמשמש כמנעול נוסף מעל למנעול הרגיל והוא משדרג את רמת ההגנה שמעניקה דלת הפלדה הישנה והטובה שלכם, לרמה גבוהה בהרבה מכל דלת פלדה חדשה.

החלפת מנעול בכל עבודת פריצה

במרבית המקרים החלפת מנעול היא פעולה הכרחית לאחר פריצה בידי מנעולן. אין כמעט פריצת מנעולים ששומרת את הצילינדר שלם, כיוון שמהות הפריצה היא קידוח הצילינדר. לכן, כמעט כל פריצת מנעולים כוללת בסופה גם החלפת צילינדרים ולעיתים גם חלקים מהמנעול. חשוב לבדוק שהצילינדר החדש נמצא באריזה מקורית וחדשה. יש לדרוש מהמנעולן לפתוח את האריזה לעינכם ולהוכיח בכך שלא נעשה בצילינדר שימוש קודם. לרוב הצילינדרים חמישה מפתחות התואמים לו בלבד, וכל החמישה נמצאים באריזת הצילינדר ויש לקבלם מידי המנעולן.